ODHALENÍ HODINOVÉHO STROJE
se bude konat na náměstí Svobody
( 18. 9. 2010 v 10.30 hod.)

Za účasti primátora statutárního města Brna Romana Onderky, autorů hodinového stroje Oldřicha Rujbra, Petra Kameníka a dalších hostů bude veřejnosti představen unikátní hodinový stroj. Jeho návrh vzešel z veřejné soutěže, coby vítězný návrh s realizací v srdci města – na náměstí Svobody.

Hodiny jsou v nadzemní části vysoké téměř šest metrů, podzemní část sahá do hloubky více než dvou metrů. Celkově hodiny váží čtyřiadvacet tun a skládají se z devíti částí, přičemž sedmá a osmá budou pohyblivé.  Průměr v nejširší části hodin dosahuje 170 cm. Vyrobeny jsou z černé ušlechtilé žuly, která je vyleštěná tak dokonale, že se v hodinách bude zrcadlit život náměstí. Na její úpravě a faktickém osazení se podíleli moravští kameničtí mistři, kteří pod dohledem autorů dávali tomuto ojedinělému prototypu tvar při montáži přímo na nejfrekventovanějším městském náměstí.

V zadání soutěže o podobu hodinového stroje byla podmínka, aby hodiny přinášely nejen konkrétní informaci o čase, ale i estetickou kvalitu a v neposlední řadě skrývaly také historické poselství. To měli na paměti autoři vítězného návrhu vrchovatě. Sami říkají, že jsou to hodiny, které mají posilovat občanskou hrdost. Měly by totiž každý den v 11 hodin připomínat Brňanům, že Brno bylo vždy hrdé a nezlomné město, které díky odvaze a statečnosti svých obyvatel nebylo nikdy dobyto. Dle pověsti se postavilo v roce 1645 jako jediné na odpor švédským vojskům a díky tomu, že věžní hodiny odbily poledne o hodinu dřív, vydrželo město dlouhé obléhání a donutilo neúspěšné Švédy odtáhnout.

A protože už jedny hodiny v Brně jedenáctou odbíjejí, našli autoři návrhu v brněnských pověstech zmínku o tom, že švédského generála Torstensona mohla zabít jen koule odlitá za magického rituálu ze skla a vystřelená o půlnoci.

Proto budou útroby brněnských hodin ve tvaru obelisku skrývat skleněné kuličky v brněnských barvách – červené a bílé, vyrobené ve sklárně v Karlově na Žďársku. Šťastlivec, který bude stát ve správnou dobu na správném místě, se možná dočká a odnese si z Brna památný suvenýr. Když kuličku nikdo nechytí, zahřmí a zmizí v propadlišti dějin.